wtorek, 18 czerwca 2013

Nowe rozporządzenie Unii Europejskiej: plany Komisji zagrożą różnorodności nasion


6 maja b.r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet dokumentów dotyczących bezpieczeństwa żywności z propozycją zmian w przepisach UE w różnych dziedzinach, w tym w przepisach dotyczących materiału siewnego i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego. W ostatniej chwili dokonano zmian w proponowanych nowych przepisach. Obecnie nieprofesjonalni właściciele ogrodów mogą wymieniać się niedopuszczonymi do obrotu nasionami, mogą także je zachowywać, osoby indywidualne i małe organizacje (poniżej 10 pracowników) mogą dostarczać bezpłatnie i sprzedawać niedopuszczony do obrotu materiał siewny warzyw, a banki nasion mogą takie nasiona produkować. Głównym celem tego pakietu legislacyjnego jest podniesienie produktywności oraz intensyfikacja  uprzemysłowionego, zorientowanego na eksport rolnictwa, kosztem promowania różnorodności biologicznej.

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim obawia się, że ta propozycja legislacyjna w sprawie nasion posłuży wyłącznie przemysłowi rolno-chemicznemu i zagrozi różnorodności nasion w Europie. Członek Grupy Zielonych i współprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego José Bové powiedział:

"Ta propozycja legislacyjna w sprawie nasion posłuży wyłącznie przemysłowi rolno-chemicznemu, który jest nastawiony na masową produkcję nasion odmian przydatnych do monokultur, kosztem różnorodności biologicznej. Komisja Europejska wspiera te firmy w sprzedaży ich produktów na rynku światowym jako wszystko w jednym pakiecie - wraz z nawozami sztucznymi i pestycydami, które te firmy również produkują".

Nawet jeśli propozycja ta nie dotyczy bezpośrednio odmian GMO, to jednak niewątpliwie będzie sprzyjać rozpowszechnianiu się takich odmian na rynku, jako że głównymi beneficjentami nowego rozporządzenia są te największe firmy, które handlują nasionami GMO. Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2016 roku, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz