wtorek, 18 czerwca 2013

Zanieczyszczenie pszenicy przez GMO w USA

Skarżący rolnicy domagają się zabezpieczenia roszczeń w drodze nakazu  oraz odszkodowania za nielegalne zanieczyszczenie  upraw pszenicy przez GMO.


 Pozew zbiorowy został złożony dzisiaj w imieniu rolników-producentów pszenicy Pacyficznego Północnego-Zachodu oraz Centrum ds. Bezpieczeństwa Żywności (CFS) w konsekwencji obniżenia cen pszenicy w stanie Oregon po wykryciu zanieczyszczenia pszenicy ziarnem nielegalnych odmian pszenicy zmodyfikowanej genetycznie odpornej na glifosat.  Uprawy wytworzonych przez Monsanto odmian pszenicy GMO nie zostały zatwierdzone do sprzedaży i komercyjnej produkcji w Stanach Zjednoczonych. Obecność nasion nielegalnych odmian w ziarnie pszenicy spowodowała, że najwięksi  importerzy pszenicy, tacy jak: Japonia, Korea Południowa i Unia Europejska wprowadzili ograniczenia importu amerykańskiej pszenicy lub też wprowadzili obowiązek jej testowania.

"My, rolnicy nie możemy bezczynnie się przyglądać w sytuacji, gdy firmy takie jak Monsanto niszczą nasze rynki eksportowe i naszą gospodarkę", powiedział Tom Stahl, od czterech pokoleń uprawiający pszenicę w stanie Washington. "Te niekontrolowane testy pszenicy GMO powinny być zakończone."

"Monsanto spowodowało niezwykłe zagrożenie dla naszego rynku eksportowego pszenicy. Straty liczone w miliardach dolarów, a nawet całe zaopatrzenie w żywność jest zagrożone z powodu zaniedbań Monsanto. Firma ta musi być pociągnięta do odpowiedzialności", powiedział Andrew Kimbrell, dyrektor wykonawczy Centrum Bezpieczeństwa Żywności."

Monsanto przeprowadzała testy polowe swoich roślin zmodyfikowanych genetycznie odpornych na glifosat (Roundup Ready®) pszenicy w 16 krajach od 1998 do 2005 roku, ale nigdy nie wprowadziła na rynek tych kontrowersyjnych odmian. Monsanto zdecydowało w maju 2004 r. o rezygnacji z ich wdrażania z powodu negatywnego przyjęcia przez rynek.

Producenci pszenicy i wspierające ich organizacje pozarządowe od dawna twierdzili, że pszenica GMO będzie zanieczyszczać odmiany konwencjonalne, których potem już nie będzie można sprzedać na wiele rynków, które odrzucają produkty modyfikowane genetycznie. Wcześniejsze przypadki genetycznego skażenia kukurydzy i ryżu GMO spowodowały ponad 1 mld USD strat i trudności gospodarcze dla rolników. Przez lata Centrum Bezpieczeństwa Żywności stara się powstrzymać niezabezpieczone próby polowe GMO i komercjalizację genetycznie modyfikowanych upraw z tych właśnie powodów.



Centrum Bezpieczeństwa Żywności i producenci pszenicy ze stanu Waszyngton reprezentują dużą grupę rolników dotkniętych skażeniem, oczekujących odszkodowania i domagających się od Monsanto podjęcia kroków zaradczych mających na celu usunięcie skażeń upraw i zapewnienie, że nie dojdzie do nich już więcej w przyszłości.

"Odkrycie odmian pszenicy Roundup Ready niedopuszczonych do uprawy polu rolnika w Oregonie, po upływie lat od zakończenia badań polowych przez Monsanto na tamtym terenie, jest jeszcze jednym przykładem niezdolności Monsanto do kontrolowania własnych wytworów inżynierii genetycznej. Dopóki tak Monsanto, jak i USDA nie zacznie w końcu traktować poważnie ucieczki genów z ich poletek doświadczalnych, możemy oczekiwać, że skażenie genetyczne będzie nadal powodować spustoszenie", powiedziała botanik, dr Martha - konsultant CFS.

Rolnicy również domagają się odszkodowania za zanieczyszczenie genetyczne pszenicy, które spowodowało spadek jej cen związany z utratą rynków eksportowych oraz rynku krajowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz