niedziela, 31 marca 2013

Skarga na dopuszczenie genetycznie modyfikowanej soi w Unii Europejskiej

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynęła skarga na decyzję Komisji Europejskiej w kwestii dopuszczenia genetycznie modyfikowanej odmiany soi koncernu Monsanto. Pozew złożyły:  European Network of Scientists for Social and Environmental Responsibility, Society for Ecological Research, Manfred-Hermsen-Stiftung for Nature Conservation and Environmental Protection, Foundation on Future Farming, Sambucus oraz Testbiotech.


Soja ma być w większości sprzedawana i uprawiana w Brazylii pod nazwą handlową Intacta. Zbiory zostaną importowane do Unii Europejskiej w postaci paszy i składnika żywności. Ta odmiana genetycznie modyfikowanej soi łączy dwie specyficzne właściwości: zawiera owadobójcze białka i jest odporna na herbicyd - glifosat, powszechnie znany jako Roundup. Według strony pozywającej, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie dokonał oceny ryzyka dla tej odmiany w sposób wymagany prawem. W związku z tym, Komisja Europejska nie powinna była wydać zgody na wprowadzenie do obrotu produktów pochodzących z tych roślin.

Skargę argumentuje się w odniesieniu do (1) stwierdzenia, że modyfikowaną odmianę soi można uznać za równoważną do odmian pochodzących z konwencjonalnej hodowli, (2) braku badań nad efektami kombinacji, (3) błędnego rozpoznania ryzyka alergenności, (4) braku wymogów co do monitoringu skutków zdrowotnych związanych z konsumpcją. - Z uwagi na procedurę prawną skupiliśmy się w pozwie głównie nad kryteriami podlegającymi nadzorowi EFSA. Jeśli zastosowalibyśmy ogólne standardy naukowe, sprawa miałaby znacznie szerszy zakres - powiedział Christoph Then z Testbiotech. - Celem pozwu jest wywarcie presji na Komisję i EFSA, by w większym stopniu chroniły zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko.

Komisja Europejska wydała zezwolenie na wykorzystanie nasion soi w żywności i paszy pod koniec czerwca 2012 roku. W sierpniu 2012 pięć instytucji wszczęło procedurę odwoławczą  od tej decyzji. Komisarz Tonio Borg odrzucił pozew w styczniu 2013, ale zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr 1367/2006 trzy organizacje mają prawo wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Więcej informacji na stronie www.testbiotech.org.


http://www.organic-market.info/web/News_in_brief/Genetic_Engineering/Lawsuit/176/188/0/14311.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz