wtorek, 27 listopada 2012

Komisja Europejska wzywa Polskę do monitorowania upraw GMO

Po skardze Instytutu Spraw Obywatelskich Komisja wystąpiła na drogę prawną przeciwko Polsce, na którą w przypadku dalszego ignorowania dyrektywy może zostać nałożona kara w wysokości nawet 50 mln €.


Dopuszczenie do niekontrolowanych upraw GMO, w tym także roślin zakazanych w UE (rzepak GMO), obok skutków dla zdrowia obywateli prowadzi do systematycznej eliminacji tradycyjnych, wydajnych i bezpiecznych dla zdrowia upraw z rynków światowych. Mimo apeli Prezydenta Komorowskiego oraz organizacji pozarządowych Polska dotychczas wycofywała się z wprowadzenia kluczowych przepisów unijnych regulujących uprawę GMO w Polsce.

Komisja Europejska w dniu 21.11.2012 wezwała Polskę do dostosowania swojego prawodawstwa do wymogów UE w zakresie upraw roślin genetycznie modyfikowanych.
Prawo europejskie wymaga, aby każda uprawa GMO (wraz z podaniem jej lokalizacji) była zgłoszona do odpowiedniego, krajowego rejestru, który jest ogólnie dostępny dla obywateli. Taki proces monitorowania upraw pozwala na obserwowanie potencjalnego wpływu GMO na środowisko, co z kolei ma pozwolić na wypracowanie odpowiednich standardów w zakresie koegzystencji upraw tradycyjnych i GM. Polska do tej pory nie zaimplementowała unijnych wymogów do swojego systemu prawnego.
Komisja Europejska rejestruje daną odmianę rośliny modyfikowanej genetycznie i tym samym dopuszcza do jej uprawy na terenie UE pod warunkiem uprzedniego jej przebadania pod kątem potencjalnego ryzyka dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz wpływu na środowisko.
Polskie władze mają teraz 2 miesiące na podjęcie odpowiednich działań w celu dostosowania krajowych przepisów w zakresie upraw GMO do norm europejskich oraz na poinformowanie Komisji o podjętych działaniach. W przeciwnym wypadku Komisja  Europejska może pozwać Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości

W celu uzyskania dalszych informacji zachęcamy do kontaktu z pracownikami Komisji Europejskiej:
•    (for more information: F. Vincent - Tel. +32 229 87166 - Mobile +32 498 98 7166)

Dokumenty związane z powyższym artykułem:
Relacja z konferencji prasowej z dnia 28 sierpnia 2012 w/s skargi INSPRO
Odpowiedź Komisji Europejskiej na skargę INSPRO.
Informacja Instytutu Spraw Obywatelskich (kliknij tutaj)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz